Web Tapu Nedir? Web Tapu’dan Satış Nasıl Yapılır?

Emlak sektöründe Covid-19 önlemleri kapsamında birçok yeni düzenleme yürürlüğe girdi. Bu düzenlemeler arasında kullanıcıların en çok dikkatini çeken uygulamalardan olan Web Tapu; emlak satış süreçlerindeki birçok prosedürü kolaylaştıran bir teknoloji olarak öne çıkmaktadır. Mülk sahipleri tarafından kullanılabilen bu sistem birçok avantajı beraberinde getirdiği gibi, emlak sektörünün dijitale adapte olması açısından da büyük önem arz etmektedir. Covid-19 kapsamında hız kazanan dijital bürokrasi akımı çerçevesinde Web Tapu randevu ve emlak satış süreçlerindeki birçok evrak işinin internet üzerinden yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Web Tapu Nedir?

Web Tapu, mülk sahiplerinin Tapu ve Kadastro müdürlüklerine gitmelerine gerek kalmadan tüm taşınmaz mülklerini yönetebilecekleri, 50’ye yakın online tapu ve 20 adet de kadastro işlemini internet üzerinden gerçekleştirebilecekleri bir teknolojidir. Web Tapu hem mülk sahiplerinin birçok işlemlerini online olarak gerçekleştirmelerine olanak verdiği gibi özellikle tapu devri süreçlerinde şubeye gitmeden bir çok prosedürü halletmelerine imkan sağlar.

Web Tapu Nasıl Kullanılır?

Web Tapu ile emlak satışı yapabilmek için öncelikli olarak sistemin arayüzünü ve nasıl kullanılması gerektiğini bilmek gerekir. Web Tapu sisteminde en çok kullanılan kategori genellikle “Taşınmaz işlemleri” kategorisidir. Kullanıcılar taşınmaz işlemleri sayfası üzerinden tüm gayrimenkullerini listeleyebilir; harita detayları, konum bilgileri, tapular, yüzölçümü gibi detayları inceleyebilirler. Bu bölümde tapunun dijital versiyonu tüm detayları ile yer alır. Aynı şekilde bu sayfada, gayrimenkulün üzerindeki bilgi ikonuna tıklayarak onunla alakalı tüm kayıtlar, borçlar, şerhlere de erişilebilmektedir.

Sistem üzerinden yapılacak olan diğer işlemler için paneldeki “Başvuru işlemleri” kullanılmaktadır. Kullanıcılar buradan “Başvuru yap” seçeneğini işaretleyerek tapu, kadastro, harita ve Osmanlıca belgelerle alakalı işlemlerini yapabilirler. Aynı şekilde satış, ipotek, yabancıya satış gibi işlemler de bu sekme üzerinden yapılabilmektedir.

Web Tapu Sistemi ile Satış Nasıl Yapılır?

Web Tapu sistemi, kullanıcılar için oldukça basit ve kolay bir kontrol paneli üzerinden hizmet verir. Bu bağlamda sistem üzerinden tapu ve satış işlemleri yapmak oldukça kolaydır. Web tapu ile satış yapabilmek için takip edilmesi gereken adımlar ise sırası ile şu şekilde sıralanır:

  1. Öncelikli olarak Web Tapu üzerinden satışı başlatabilmek için “Başvuru İşlemleri” seçeneğinin kullanılması gerekir.
  2. Sonrasında tapu işlemleri seçilerek sonrasında işlem türü olarak da satış seçilir.
  3. İşlem açıklaması kısmında yapılacak olan satışla alakalı hangi tapu müdürlüğü veya satış yapılacak olan kişilerin isimleri ve TC Kimlik numaraları gibi detaylar girilir .Bu süreç esnasında tüm profil bilgilerinizi doldurduğunuzdan emin olun. Keza ilgili tapu müdürlüğü süreç boyunca hatalı bir işlem yaptığınız taktirde size profilinize eklediğiniz telefon numaranızdan ulaşabilir.
  4. Sonraki aşamada satışını yapmak istediğiniz mülkü seçeceğiniz sayfaya yönlendirileceksiniz. Mülkü de seçtikten sonra gelecek olan sayfada, işlem yapacağınız tapu müdürlüğüne dair bilgileriniz önünüze gelecek. Eğer farklı bir müdürlükte işlemyapmak istiyorsanız ilgili yeri işaretleyerek tercihinizi yapabilirsiniz. Ancak farklı bir tapu müdürlüğünde işlem yapılmak istendiği takdirde ek bir ücretalındığına dikkat edin.
  5. Bir diğer aşamada ise başvuru yapan kişinin bilgilerinin yer aldığı bir sayfa gelir. Bu sayfada TC Kimlik numarası gibi bilgileriniz teyit edilir. Bu aşamadan sonra karşı tarafın yani satın alım yapacak olan kişinin bilgilerini gireceğimiz sayfaya yönlendiriliriz. Sonraki sayfada isim soy isim, TC Kimlik numarası,iletişim bilgileri ve taşınmazın satış bedeli gibi tüm detaylar yine girilir.
  6. Diğer aşamalarda ise bilgilendirme ve randevu ile alakalı detaylar yer alır. Son aşama olan randevu kapsamında taraflar ilgili tapu müdürlüğünde bir araya gelerek satışla alakalı diğer işlemleri gerçekleştirerek tapu devri sürecini tamamlarlar.